Hieronder vind je mijn recensie van het boek ‘Op notenjacht’.
Gegevens van het boek
- ISBN: 9789048322817
- Schrijver: Karl Newson, Nia Havilliard
- Zelfleesboek: Nee – het is een prentenboek
- Aantal bladzijdes: 32
- Hardcover of softcover: Hardcover
- Welke leeftijd: Vanaf ca. 3-5 jaar (kleuterniveau)
Informatie over het boek
Waar gaat het boek in het kort over:
Eekhoorn houdt van noten – grote noten, kleine noten, alles wat hij maar tegenkomt. Maar op een dag zijn al zijn verzamelde noten verdwenen. Hij verdenkt eerst Beer, dan Uil, dan Bever… maar er blijkt iets anders aan de hand te zijn. Het is een vrolijk verhaal over vergeten, vrienden en vriendschap.
Waar gaat het boek over (uitgebreid verslag)
In Op Notenjacht! begeleid je Eekhoorn op zijn queeste om zijn noten terug te vinden. Hij heeft in de herfst zijn wintervoorraad zorgvuldig opgebouwd – noten van allerlei soorten en maten. Zijn voorraad groeit, totdat zijn huis vol raakt, en hij besluit zijn verzameling op verschillende plekken te verstoppen.
Op de dag dat hij zijn noten nodig heeft, ontdekt Eekhoorn dat hij zich niet meer herinnert wáár hij alles verstopt heeft. Hij begint te denken dat misschien Beer ze heeft genomen, misschien Uil, of Bever… Zijn vrienden helpen met zoeken. Samen met hen gaat hij op ontdekkingstocht: kijken onder bomen, in zakken, in dozen, en op plekken waar hij eerder was.
Het verhaal is luchtig en vol speelse momenten. Er is herhaling (Eekhoorn zoekt, denkt, vraagt, zoekt verder) wat kinderen helpt zich in te leven en mee te doen. Ook worden begrippen geoefend zoals ‘hoog’, ‘laag’, ‘erachter’, ‘eronder’ en dergelijke wanneer hij op verschillende plekken zoekt. Het is niet alleen een detective-achtig mysterie, maar ook leerzaam qua taal en ruimtelijk inzicht. Illustraties zijn warm, herfstig van sfeer, met veel details in de verstopplekjes en in de natuur om Eekhoorn heen.
Aan het einde is de ontknoping verrassend én bedachtzaam: de noten zijn niet gestolen, maar vergeten waar hij ze had neergelegd – een situatie die kinderen vaak herkennen. Bovendien is er een mooi natuurfeit: uit sommige noten zijn jonge boompjes ontstaan, wat laat zien dat noten meer kunnen zijn dan slechts voedsel – ze dragen leven in zich.
Mijn mening
Ik vind dit boek erg leuk en geslaagd. Het combineert avontuur met herkenbaarheid: bijna ieder kind kent wel eens het idee dat iets is “verdwenen” maar dat je zelf eigenlijk niet meer weet waar je het hebt neergelegd. Het idee dat de vrienden (Beer, Uil, Bever) meehelpen is fijn; het benadrukt samenwerking en vriendschap.
Een situatie die ik erg grappig vond is toen Eekhoorn zijn noten verstopte op allerlei gekke plekken – in een tas, broodtrommel, kledingstuk – en later zelf niet meer weet waar hij wat heeft gedaan. Dat haalt kinderen uit de schoolbanken: het nodigt uit om mee te raden, te denken “zou ik dat gedaan hebben?”. Een ander sterk moment is de natuurontdekking aan het eind, dat uit de noten jonge boompjes groeien – dat geeft het verhaal meer diepgang dan alleen de zoektocht.
De tekeningen versterken echt de sfeer; je ziet de herfstkleuren, de bladeren, takken, de omgeving – het oog voor detail maakt dat je je verplaatst in Eekhoorns wereld. Voor jonge kinderen is het prentenboek mooi om samen te lezen, met vragen zoals “waar zou Eekhoorn zijn noot verstopt hebben?” of “wat zou jij doen?” te stellen.
Ik zou dit boek zeker aanraden voor kinderen van ongeveer 3-6 jaar. Voorleesmomenten met ouders of in de klas zijn ideaal – het is luchtig, leerzaam, herkenbaar én leuk.
Recensie van een kind
“Ik vond het boek leuk omdat Eekhoorn heel veel noten had en hij ze zomaar kwijt was! Het was grappig toen hij dacht dat Beer ze had gestolen, maar dat was niet zo. Ik zat mee te zoeken of ik kon zien waar hij ze verstopte. De plaatjes waren mooi met alle kleuren van de herfst. Ik zou dit boek laten zien aan mijn mama, want dan kunnen we samen zoeken!”