Hieronder vind je mijn recensie van het boek ‘de verschrikkelijkste klas van de wereld’ van Joanna Nadin
Gegevens van het boek
- ISBN: 978-9048319145
- Schrijver: Joanna Nadin
- Zelfleesboek: Ja — het is bedoeld voor kinderen in de middenbouw (ongeveer 7-9 jaar)
- Aantal bladzijdes: 152 pagina’s
- Hardcover of softcover: Hardcover
- Welke leeftijd: Vanaf circa 7 jaar
Informatie over het boek
Waar gaat het boek in het kort over:
Groep 5B wordt door het schoolhoofd bestempeld als “de verschrikkelijkste klas van de wereld”, maar beste vrienden Samuel en Malik denken daar anders over. Ze hebben een groot plan bedacht: de Koekjeskoningen van de school worden — en daarbij moeten ze allerlei regels overtreden en krijgen ze te maken met vieze schoenen, een hamsterskelet en veel chaos.
Waar gaat het boek over
In dit toffe schoolverhaal maakt de lezer kennis met klas 5B, de klas waar het altijd mis lijkt te gaan. Het schoolhoofd, juf of meester ziet alleen de rommel en de chaos, terwijl Samuel en Malik vastbesloten zijn iets groots neer te zetten: de allerbeste koekjesverkopers worden.
Het verhaal neemt ons mee door hun plannen: nadenken over hoe je koekjes verkoopt, hoe je regels kunt breken zonder gesnapt te worden, en hoe je indruk maakt op de hele school. Ondertussen loopt het helemaal niet volgens plan: er zijn zompige schoenen, een hamsterskelet duikt op, en viezigheid speelt een rol — wat zorgt voor veel humor en herkenbare chaos in een klas.
Wat sterk is: het verhaal maakt gebruik van het schoolleven als decor — de klas, de regels, de ideeën van kinderen — én tilt het op naar iets absurder en grappiger dan in het echte leven. Tegelijkertijd laat het boek zien dat mislukken en chaos ook onderdeel zijn van een plan en dat je daarin soms leert.
Mijn mening
Ik vind dit boek erg geslaagd als leesboek voor jonge kinderen die houden van humor, schoolverhalen en een beetje gekte. De premisse — “de verschrikkelijkste klas” — is al aantrekkelijk voor kinderen die denken: “dat zou ik ook leuk vinden” of “wat een chaos!”. De mismatches tussen plannen en realiteit zorgen voor veel lachmomenten.
Een situatie die ik bijzonder leuk vond is wanneer Samuel en Malik hun grote plan bedenken om koekjeskoningen te worden — je voelt hun enthousiasme, en dan de realiteit die anders uitpakt: zompige schoenen, onverwachte rommel en een hamsterskelet. Dat contrast maakt het verhaal grappig én herkenbaar. Een ander moment dat indruk maakte is hoe de klas als geheel getekend wordt: een groep waarin regels overtreden worden, maar ook vriendschap en samenwerking een rol spelen — de chaos verbindt hen.
Recensie van een kind
“Ik vond het boek echt leuk omdat de klas zo gek deed en Samuel en Malik steeds plannen maakten die misgingen. Het was grappig dat ze dachten dat ze koekjeskoningen worden, en toen kwamen die zompige schoenen en dat hamsterskelet — dat vond ik echt vies maar ook heel grappig. “
